4 zimowe dyscypliny sportowe, które spopularyzujesz w swoim mieście dzięki lodowisku

4 zimowe dyscypliny sportowe, które spopularyzujesz w swoim mieście dzięki lodowisku

Każdej zimy, coraz więcej miast organizuje swoim mieszkańcom rozrywkę w postaci sztucznego lodowiska, które najczęściej służy do tzw. ślizgawki. Jednakże sztuczne lodowisko w mieście, to także znakomity pomysł, aby zainteresować dzieci i dorosłych dyscyplinami sportu, które do tej pory znali tylko z telewizji, zwłaszcza jeśli mieszkają w okolicy, w której nie ma kultury uprawiania sportów zimowych

Spopularyzuj zimowe dyscypliny sportowe w swoim mieście

Mobilne lodowiska, które oferujemy mogą posłużyć, jako miejsce prowadzenia lekcji wychowania fizycznego, na których dzieci i młodzież poznają podstawy najpopularniejszych sportów łyżwiarskich. A może nawet doprowadzą do zawiązania zimowej sekcji sportowej w miejskim klubie sportowym czy ośrodku sportu?

Lodowiska RAS to dobry sposób na aktywizację dzieci i młodzieży poprzez organizację mini-szkółki, np. hokeja na lodzie, czy curlingu w trakcie przerwy świątecznej czy ferii zimowych.

Przedstawiamy 4 najpopularniejsze dyscypliny łyżwiarskie, które mogą być uprawiane przez amatorów na mobilnym lodowisku. Są to olimpijskie dyscypliny sportowe, zatem ich popularność na pewno sprawi, że zarówno młodsi, jak i starsi będą chcieli spróbować swoich sił, a kto wie… może dzięki temu wyrośnie w Twoim mieście nowa gwiazda łyżwiarstwa lub hokeja na lodzie?

1) Hokej na Lodzie

Tej dyscypliny nikomu specjalnie przedstawiać nie trzeba, bo to jeden z najpopularniejszych drużynowych sportów na świecie. Każda z drużyn składa się z pięciu graczy w polu oraz bramkarza, a jej zadaniem jest umieszczenie kauczukowego krążka w bramce drużyny przeciwnej.

Tradycja tego sportu w naszym kraju sięga 1925 roku, kiedy powołano do życia Reprezentację w Hokeju na lodzie, a na mapie Polski istnieje wiele miast bogatych w hokejową tradycję, które rywalizują w profesjonalnej lidze hokeja na lodzie.

Polscy kibice doskonale znają takie nazwiska jak Mariusz Czerkawski, czy Krzysztof Oliwa – to zawodnicy, którzy występowali w najlepszej na świecie lidze hokeja NHL. Wśród polskich kibiców tę dyscyplinę sportu promują też liczne gry komputerowe.

Mobilne lodowisko będzie służyć jako boisko do gry w hokeja na lodzie, lub jej nauki. To świetny substytut dla popularnych “Orlików”, które pokryte śniegiem nie nadają się do gry w piłkę nożną w zimę. Dysponując lodowiskiem, aż się prosi, aby młodzież oraz dorosłych zachęcić do spróbowania gry w hokeja. Aby nauka była ciekawsza, warto zaprosić do współpracy zawodowych hokeistów. Jeśli pomysł na hokej wśród mieszkańców Twojego miasta się przyjmie, to kolejnym krokiem będzie organizacja na boisku mobilnym amatorskich lig i turniejów.

2) Curling

Przez niektórych nazywany “szachami na lodzie” curling w ostatnich latach stał się całkiem popularny w Polsce. To zespołowy sport, w którym stają naprzeciw siebie dwie drużyny złożone z czterech zawodników. Wypuszczają oni na lód granitowy kamień, nazywany potocznie “czajnikiem”, którego celem jest dotrzeć do punktu zwanego “domem”, a punktacja zależy od liczby kamieni, które znajdują się najbliżej celu. Szybkością oraz kierunkiem poruszania się kamienia, zawodnicy sterują poprzez energiczne ruchy szczotką. Szczotkowanie lodu sprawia, że lód zwiększa swoją temperaturę, przez co zmienia tarcie i prędkość kamienia.

Określenie “szachy na lodzie” wzięło się z tego, iż rozgrywka wymaga dużej precyzji oraz odpowiednio zaplanowanych zagrań w reakcji na taktykę przeciwnika. Dlatego curling to nie tylko wysiłek fizyczny, ale również umysłowy. Istotną kwestią jest, iż nie wymaga dużej sprawności fizycznej, dzięki czemu cieszy się ogromną popularnością wśród starszych osób, którzy w innej dyscyplinie mieliby już karierę za sobą.

Curling to dyscyplina, która także uczy szacunku do przeciwnika i zasady fair play – wynika z jej specyficznego kodeksu, respektowanego na całym świecie. Od zawodników oczekuje się zgłaszania własnych przewinień, czy błędów, a radość z błędu przeciwnika nie jest mile widziana. Nauka takiego sportu w ramach lekcji W-F to nie tylko dobra zabawa, ale również lekcja godziny wychowawczej!

3) Łyżwiarstwo figurowe

Ta dyscyplina sportu polega na jeździe na łyżwach figurowych indywidualnie, w parach, lub zespołach. Przypomina nieco gimnastykę artystyczną, ponieważ wymaga zdolności tanecznych, poczucia rytmu, dobrej giętkości ciała i koordynacji ruchów.

Sportowcy trenujący łyżwiarstwo figurowe często łączą ten sport z gimnastyką, czy baletem, bo wymaga to od nich podobnych umiejętności.

Łyżwiarstwo figurowe to nie tylko znane z igrzysk olimpijskich konkurencje, takie jak jazda indywidualna, pary sportowe i pary taneczne, ale również mniej popularne: łyżwiarstwo synchroniczne, które uprawiane jest w grupach i przypomina grupową formę tańca, czy teatr na lodzie, który jest formą tańca, pozwalają dodatkowo na wykorzystanie rekwizytów i kostiumów teatralnych.

To jeden z najbardziej widowiskowych sportów. Kto z nas – dorosłych nie chciałby zobaczyć swojego dziecka wykonującego skomplikowaną choreografię w ozdobnym stroju i przy nastrojowej muzyce? Ten sport mogą uprawiać dzieci już od 4 roku życia, co więcej ma on znaczący wpływ na rozwój mięśni, równowagi, kondycji i utrzymania poprawnej postawy ciała. Jedna zima nie zrobi z dziecka łyżwiarza figurowego, ale być może zaszczepi w nim ten sport, a kolejnym krokiem będzie nauka w szkółce łyżwiarstwa sportowego.

4) Short track

Pod tą tajemniczą nazwą kryje się łyżwiarstwo szybkie, lecz w wersji na krótkim torze, który wyznaczany jest na lodowisku do hokeja na lodzie. W wyścigach biorą zawodnicy indywidualni, jak i sztafety.

W Polsce short track nie jest bardzo popularny, lecz istnieją kluby sportowe, które szkolą zawodników od najmłodszych lat i stale szukają talentów, które zasilą ich kluby  sportowe. Dlatego warto zaprosić profesjonalnych instruktorów tej dyscypliny sportu na swoje mobilne lodowisko i zorganizować trening dla najmłodszych mieszkańców miasta, a być może znajdzie się wśród nich talent na miarę przyszłego mistrza olimpijskiego!

Lodowisko to nie tylko rozrywka, ale również nauka

Każda z powyżej opisanych dyscyplin łyżwiarskich wymaga odpowiednich łyżew i dodatkowego wyposażenia, w przypadku hokeja oraz curlingu, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jednakże organizacja łyżwiarskich zawodów, pokazów, czy mini-szkółki dla dzieci i dorosłych na pewno wyróżni Twoje miasto i sprawi, że jego mieszkańcy nie będą traktować lodowiska, jedynie jak miejsca do “ślizgawki”, ale także jako sposobu na rozwój społeczny oraz psychofizyczny.

Dlatego stawiając lodowisko, warto pomyśleć o współpracy ze szkołami, które mogłyby realizować zajęcia wychowania fizycznego na lodowisku i tym samym odsłaniać przed dziećmi i młodzieżą tajniki sportów zimowych.

Jesteś zainteresowany sztucznym lodowiskiem w swoim mieście? Zapoznaj się z naszą ofertą

Tags:
,


Zapraszamy do kontaktu

[]
1 Step 1
Imię i nazwisko
Nazwa firmy
Telefon
Tytuł zapytania
Treść zapytania
0 /
pick one!
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder

RAS Spółka z o.o.


ul. Honoraty 48/15
43 - 100 Tychy
Woj. Śląskie


+48 607 276 732


info@rasagregaty.pl

Zapraszamy do kontaktu

[]
1 Step 1
Imię i nazwisko
Nazwa firmy
Telefon
Tytuł zapytania
Treść zapytania
0 /
pick one!
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder

RAS Spółka z o.o.


ul. Honoraty 48/15
43 - 100 Tychy
Woj. Śląskie


+48 607 276 732


info@ras-lodowiska.pl